Więźby dachowe to bez wątpienia jedne z kluczowych elementów całej konstrukcji dachowej, zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przemysłowych. Więźba to szkielet całego dachu, który odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo zarówno osób znajdujących się w budynku, jak i nieopodal niego. To właśnie dach chroni nas przed opadami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy śnieg – dlatego konstrukcja dachowa jest tak ważna.
Wykonanie projektu więźby dachowej
Projekt więźby dachowej to podstawa do tego, aby rozpocząć budowę dachu. Projekt więźby jest więc ściśle oparty o projekt całej bryły budynku, ponieważ to właśnie tam wyznaczane są wszelkie punkty podparcia, a sam dach bez wątpienia musi odpowiadać rozmiarom budynku. Podczas wykonywania projektu brane są pod uwagę wszelkie obciążenia. Zaliczamy do nich szacowane opady deszczu i śniegu, wiatr ale również samo pokrycie dachu, które również jest w tym przypadku istotne. Należy pamiętać, że to właśnie etap projektu jest momentem, w którym zgłaszane są wszelkie uwagi dotyczące jego wyglądu oraz tego, czy poddasze będzie częścią użytkową czy też nie. Jeśli uwagi pojawią w późniejszym etapie, ich wykonanie i wprowadzenie może nie być możliwe lub być związane z wysokimi kosztami.
Proces budowy więźby dachowej
Jako, że projekt to podstawa to budowa więźby opiera się właśnie na nim. Postępowanie zgodnie z założeniami i wyliczeniami zawartymi w projekcie gwarantuje sukces, a przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich osób użytkujących dany budynek. Warto wspomnieć, że cały proces budowy więźby dachowej odbywa się na miejscu budowy – w przeciwieństwie do elementów prefabrykowanych. Decydując się na tego typu rozwiązanie można mieć kontrolę nad całym procesem budowy. Jako zleceniodawca, musimy pamiętać o tym, żeby zadbać o możliwość swobodnego transportu materiałów na teren budowy!