Wielu z nas marzy o swoim własnym domu. Równie wielu z nas myśli, że budowa domu trwa kilka lat, a trwały dom, to dom z cegły. Jednak nic bardziej mylnego! Domy szkieletowe, które budowane są za pomocą najnowszych technologii i rozwiązań, stawiane są stosunkowo szybko. Nie należy obawiać się również zamieszkania w nich - domy szkieletowe to domy całoroczne. Jak więc wygląda budowa domu szkieletowego? Przedstawiamy to w pięciu krokach!
Krok pierwszy - pomiary i grunt
Pierwszym krokiem, jaki jest stawiany na drodze do domu marzeń to oczywiście wykonanie wszelkich niezbędnych pomiarów geodezyjnych. Dzięki nim będzie wiadomo, na co możemy sobie pozwolić, a co warto przemyśleć. Na tym etapie przygotowujemy również grunt pod budowę domu, więc śmiało można powiedzieć, że prace budowlane ruszą na dobre. Jeśli mamy wykonane wszelkie pomiary, a grunt jest odpowiednio przygotowany, zaczynamy budowę wszelkich potrzebnych fundamentów oraz przygotowujemy niezbędne wykopy. W tym momencie należy zaznaczyć, że przygotowane fundamenty powinny zostać zabezpieczone przed wilgocią dedykowanym preparatem. Teren wokół fundamentów zostaje wtedy również wyrównany i przygotowywany na kolejne elementy.
Krok drugi - szkielet domu
Krokiem numer dwa, który stawiamy podczas budowy domu szkieletowego, jest montaż elementów szkieletu domy. Do tego etapu zaliczamy między innymi postawienie ścian na specjalnym, przeznaczonym dla nich podkładzie. Gdy ściany są już postawione, następuje montaż dachu. Wszystko należy teraz połączyć tak, aby całość była, jak najbardziej stabilna i bezpieczna. Zamontowany dach zostaje pokryty odpowiednią membraną, a później dachówkami. Po tym procesie czas na stolarkę drzwiową - czyli przygotowanie miejsc na okna i drzwi.
Krok trzeci, czyli stropy i ścianki działowe
Stropy i ścianki działowe to coś, czego nie może zabraknąć w domu szkieletowym. Ścianki stawiane są na drewnianych profilach - wszystko za sprawą tego, że są one znacznie cieńsze od ścian nośnych. Podczas stawiania ścianek działowych, przestrzeń między nimi wypełniana jest wełną. Płyty (na przykład karton-gips) pełnią funkcję wykończeniową. Stropy to najczęściej belki, których przestrzeń również wypełniona jest odpowiednią wełną.
Krok czwarty - instalacje
Na tym etapie budowy domu szkieletowego zajmujemy się rozłożeniem instalacji grzewczych i elektrycznych - w tym również ogrzewaniem podłogowym. Cała instalacja przebiega wewnątrz ścian i stropów, dlatego ważne jest to, aby nie starać się rozmieścić tego samemu. Ze względów bezpieczeństwa powinny zająć się tym osoby uprawnione do tego typu zadań - producenci domów szkieletowych dobrze wiedzą, do kogo się zgłosić. Pamiętajmy również o tym, że jeśli dom szkieletowy będzie domem całorocznym, to dobrze ocieplić go wełną mineralną - dzięki temu będziemy cieszyć się ciepłem oraz zaoszczędzimy na ogrzewaniu.
Krok piąty - koniec budowy
Krok piąty cieszy najbardziej - w końcu zaraz dom będzie gotowy! Na finiszu montowane są płyty karton-gips, dzięki którym można śmiało przygotowywać wnętrze do malowania i aranżacji. Montowane są wtedy również płyty wodoodporne - łazienka i kuchnia. Drewno należy zaimpregnować odpowiednim środkiem i gotowe - można zabierać się za aranżację domu marzeń!