Konstrukcje więźby dachowej: 10 najczęstszych błędów podczas ich wznoszenia
Większość domów posiada drewnianą konstrukcję dachową. Aby jednak wszystko było bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i otoczenia, muszą one spełniać szereg wymogów i być odpowiednio przygotowane. Oto 10 najczęściej popełnianych błędów podczas wznoszenia konstrukcji dachowych.
1. Błędy wynikające z samego projektu
Nie jest żadną tajemnicą, że geometria dachu jest niezwykle istotna podczas projektowania konstrukcji dachowej - brane pod uwagę są możliwości oparcia, a także przewidywane obciążenie. Dzięki tym informacjom można określić dopuszczalne ugięcie, nośność, a także przekroje elementów czy klasę i rodzaj drewna. Jeśli jednak te składowe zostaną błędnie przyjęte, to więźba nie będzie w stanie pełnić swojej funkcji należycie - może się zbyt mocno uginać, a z kolei sufit i cała zabudowa poddasza może na przykład pękać.
2. Wykorzystanie niskiej jakości materiałów
Nikogo nie zdziwi również fakt, że drewno przeznaczone na konstrukcje dachowe nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości pod względem jakości. Drewno na więźbę musi mieć odpowiednią klasę. Drewno powinno być wysokiej jakości, nie mieć żadnych śladów po szkodnikach i wypadających sęków, a także nie może być zgniłe. Drewno idealne powinno mieć również jak najmniej pęknięć, które powstały wskutek suszenia. Warto również dokładnie sprawdzić, czy między drewnem a korą nie znajdują się gniazda korników.
3. Brak zabezpieczenia konstrukcji
Konstrukcje więźby dachowej muszą powstawać tylko i wyłącznie z dobrze zabezpieczonego drewna. Dobrze zaimpregnowane drewno będzie służyć przez wiele lat. Aby uchronić konstrukcje dachowe przed szkodnikami, a także przed ogniem, warto wybierać te, które zostało zaimpregnowane ciśnieniowo - to jeden z najskuteczniejszych sposobów.
4. Braki w elementach więźby
Ważną zasadą, o ile nie jedną z najważniejszych jest ta, która mówi o tym, że pod żadnym pozorem nie można nagle zrezygnować z poszczególnych elementów, które tworzą konstrukcje dachowe. Jeśli się na to chcemy zdecydować, ponownie należy wykonać projekt uwzględniający te zmiany lub przeprowadzić dokładną analizę statyczną przyszłej konstrukcji. Braki w elementach mogą mieć wpływ na przykład na dozwolony poziom ugięcia konstrukcji.
5. Złe połączenie elementów konstrukcji dachowej
Aby konstrukcja pełniła swoje zadanie, ważne jest odpowiednie połączenie elementów konstrukcji z więźby. W przeciwnym razie nośność konstrukcji będzie niezwykle słaba, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno osób przebywających w budynku, jak i w jego okolicach. Warto więc wybrać odpowiedni sposób łączenia elementów tejże konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zacięcia muszą być przygotowane pod odpowiednim kątem i posiadać odpowiednie rozmiary, w przeciwnym razie wrócimy do punktu wyjścia.
6. Więźba a konstrukcja budynku - złe połączenie
Połączenie drewnianej konstrukcji dachowej z budynkiem musi odbywać się zgodnie z projektem, wedle wcześniej założonych norm. Dlaczego? Więźba drewniana mocowana jest w taki sposób, aby przekazywać na konstrukcję budynku siłę obciążającą dach. Kotwy powinny więc być osadzane co około od stu do stu dwudziestu centymetrów. Jest to optymalna odległość, która jest jedną z najbezpieczniejszych - chyba, że projekt zakłada inaczej.
7. Niewłaściwe ułożenie belek konstrukcji dachowej
Właściwe ułożenie belek konstrukcji dachowej ma ogromne znaczenie i wpływ na inne elementy budynku. Musi więc być ona zamontowana tak, aby w żaden sposób z nimi nie kolidować. Złe ułożenie może skutkować brakiem miejsca na ociepleniem, zabezpieczenie lub instalację.
8. Brak uwzględnienia obciążenia dachu
Obciążenie dachu jest krokiem, którego nie można pominąć. Jego założenia muszą obejmować między innymi wiatr, śnieg i deszcz. To właśnie wtedy określa się również to, czy poddasze będzie w jakikolwiek użytkowe, czy też nie. Jeśli koncepcja zmieni się w trakcie budowy i poddasze będzie jednak zagospodarowane, należy dowiedzieć się, czy dodatkowe obciążenie jest w ogóle możliwe i bezpieczne.
9. Nagła zmiana pokrycia
Pokrycie dachu również powinno być uwzględnione już na etapie projektowania. Nagła zmiana pokrycia może mieć tragiczne skutki oraz wpłynąć na konstrukcję więźby. Właśnie dlatego, jeżeli chcemy taką zmianę wprowadzić, należy skonsultować to z projektantem i architektem - o tym, czy można zastosować te konkretne pokrycie, decyduje między innymi jego waga. W niektórych przypadkach obowiązuje również jednolite pokrycie dachu na całym terenie.
10. Niedopasowanie elementy a konstrukcje więźby dachowej
Podczas wznoszenia konstrukcji dachowych nieocenione jest również doświadczenie i umiejętności pracowników. Choć projekt jest podstawą i zawiera najważniejsze dane i wymiary, to niektórych elementów (wymiarów belek) nie obejmuje. Belki te docina się na wymiar na miejscu - właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z usług doświadczonych ludzi. Nawet centymetr błędu może poważnie zaważyć na jakości i stabiln