Domy szkieletowe zyskują coraz większą popularność na rynku europejskim, a nawet polskim. Choć wiele osób nadal uważa, że ich jedyne zastosowanie to sezonowe domki letniskowe, to nie jest to ich jedyna funkcja. Domy szkieletowe doskonale sprawdzą się jako domy całoroczne, w których przez wiele lat mogą mieszkać całe pokolenia.
Krótka historia domów szkieletowych
Jedne z pierwszych domów szkieletowych powstały w krajach skandynawskich, a także w Kanadzie — stąd też nazywa się je również domami kanadyjskimi. Ciekawostką jest to, że ze względu na surowy, zimny i wilgotny klimat szacowano, że w dobrym stanie wytrzymają one około stu lat. Dzisiaj doskonale wiemy już, że domy szkieletowe wytrzymują o wiele dłużej — wcale nie są to domy jednopokoleniowe. Odpowiednie przygotowanie komponentów oraz fundamentów sprawia, że służą one naprawdę długo. Skąd więc zła sława i przekonanie, że domy szkieletowe to tylko domy letniskowe? Otóż wszystko za sprawą niewystarczająco wykwalifikowanych pracowników. Obecnie rozwój technologii, a także wiedza z tego zakresu pozwoliła na to, aby domy te były budowane z najwyższą możliwą precyzją.
Czas i pieniądze
Ogromną zaletą domów kanadyjskich jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Klasyczne domy murowane wymagają od inwestora dość dużego nakładu finansowego, a sama ich budowa trwa nawet kilka lat. W przypadku domów szkieletowych wzniesienie ich to kwestia około dwóch miesięcy. W przypadku wyboru konstrukcji prefabrykowanej czas ten może wynosić jedynie tydzień, nie wliczając w niego prac wykończeniowych oraz odpowiedniego przygotowania fundamentów. Prefabrykowane konstrukcje z całą pewnością przypadną również do gustu osobom, dla których niezmiernie ważna jest ekologia. Jako że takie konstrukcje transportowane są na wyznaczone miejsce niemal gotowe do montażu, nie powstają zbędne odpady, a co się z tym wiąże — śmieci.
Izolacja i komfort
Warto obalić również mit, mówiący o tym, że w domach szkieletowych trudno o dobrą izolację — zarówno ciepła, jak i dźwięku. Wykorzystanie technologii, jakimi są zastosowanie materiałów o wysokim współczynniku izolacyjności oraz wybór podwójnej termoizolacji, sprawia, że dom utrzymuje ciepło nawet w skandynawskich warunkach, pozwalając nam jednocześnie na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Izolacja akustyczna, która jest obecnie stosowana w domach szkieletowych, eliminuje skrzypienie samego domu. Izolacja ta, to nic innego jak zastosowanie podkładek z gumy, kauczuku, filcu, a także usztywnienie samej konstrukcji, na przykład za pomocą odpowiednio przystosowanych płyt.
Z naszą ofertą domów kanadyjskich zapoznasz się na stronie https://prodrew.pl/projektowanie-i-budowa-domow-kanadyjskich.php.