Budowa domu modułowego trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych czy budowanych z cegły. To niewątpliwie cecha, która przemawia za ich wyborem i przekonuje do siebie nie tylko inwestorów, ale również osoby prywatne. To nowoczesne podejście do tematu budownictwa, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jak więc wygląda proces budowy? Chętnie odpowiemy na to pytanie — w trzech krokach.
Krok pierwszy — projekt domu modułowego
Pierwszym krokiem na drodze do wybudowania wyjątkowego domu modułowego jest nic innego jak stworzenie projektu. Już na samym początku mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wykonanie projektu typowo autorskiego, w pełni dopasowanego do potrzeb rodziny, która zamieszka w domu, a także dopasowanego do miejsca, w którym dom będzie się znajdować. Inną opcją jest modyfikacja projektu, który jest już gotowy i przedstawiony przez firmę. To niewątpliwie jedno z wygodniejszych rozwiązań, szczególnie dla osób, które niekoniecznie chcą tworzyć projekt od początku, a delikatnie go zmodyfikować. Kolejną z możliwości jest wybór gotowego już projektu, bez jakichkolwiek modyfikacji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, a także dla inwestorów. Ta opcja daje wiele możliwości — wybór jest naprawdę duży. Wystarczy wybrać dom, który metrażem będzie odpowiadać oczekiwaniom, a także będzie dopasowany do wygospodarowanego miejsca. Warto pamiętać, że domy modułowe pozwalają nam na ich rozbudowę w czasie. Potrzeby rodzin często się zmieniają, dlatego nie ma większego problemu w tym, aby dobudować kolejny element za jakiś czas.
Krok drugi — produkcja domu modułowego
Budowa domu modułowego w kolejnym etapie wiąże się z samym wyprodukowaniem go. Wykonanie modułów opiera się na wcześniej przygotowanych założeniach wykończenia wnętrz i poprowadzenia instalacji: wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej. Jak wygląda konstrukcja? Przede wszystkim jest ona wykonana w formie szkieletu. Ten z kolei powstaje ze złączonych/zespawanych ze sobą profili tak, aby stworzyć stabilną i trwałą całość. Budowa domu modułowego niemal w całości odbywa się na przeznaczonych do tego halach produkcyjnych łącznie ze ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi, tak więc na teren budowy transportowane są gotowe do montażu moduły. Podczas produkcji domu modułowego powstają również wszelkie instalacje (wraz z armaturą), podłogi oraz sufity, a także przeprowadzane są prace z zakresu stolarki drzwiowej i okiennej. Często proces ten obejmuje również montaż oświetlenia.
Krok trzeci — transport i montaż domu modułowego
Trzecim i ostatnim krokiem budowy domu modułowego jest przetransportowanie go na teren budowy, który wcześniej został odpowiednio przygotowany. Na miejscu dom jest ustawiany zgodnie z wytycznymi i montowany, a elementy są ze sobą zespalane w najwyższą dokładnością. W tym momencie niezbędne będzie użycie dźwigów, dlatego należy pamiętać, aby zadbać o to, by miały one miejsce do pracy. Jeśli wybrana została opcja odebrania domu modułowego pod klucz, to na tym etapie zostają przeprowadzane wszelkie prace wykończeniowe — zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Dom odebrany w takim stanie jest już gotowy do tego, aby się do niego wprowadzić.