Prefabrykowane wiązary dachowe – fakty i mity cz. 3
Prefabrykowane wiązary dachowe uniemożliwiają stworzenie poddasza mieszkalnego
MIT: Prefabrykacja więźby dachowej nie ogranicza możliwości konstrukcyjnych. Nie tylko pozwala zrealizować efektowne projekty, ale także praktycznie wykorzystać przestrzeń, np. na poddasze mieszkalne. Prefabrykowane wiązary dachowe mają wręcz wiele związanych z tym zalet: nie ma potrzeby stawiania słupów, dzięki czemu powstaje duża otwarta przestrzeń, którą można swobodnie zagospodarować, łatwo można poprowadzić instalacje, a eliminacja stropu betonowego (gdy konstrukcję stropową stanowi pas dolny wiązara) zapewnia dodatkowe oszczędności.
Prefabrykowane wiÄ…zary dachowe to rozwiÄ…zanie ekologiczne
FAKT: W przypadku prefabrykowanych wiÄ…zarów dachowych korzyÅ›ci odczuje nie tylko portfel klienta, ale także Å›rodowisko. Na etapie projektu należy przewidzieć obciążenia, którym poddawany bÄ™dzie dach i dostosować ilość materiaÅ‚u, by z jednej strony zapewnić niezbÄ™dnÄ… wytrzymaÅ‚ość, a z drugiej „nie przesadzićâ€, co generuje zbÄ™dne koszty i może negatywnie odbić siÄ™ na caÅ‚ej konstrukcji budynku. TakÄ… optymalizacjÄ™ zapewnia dedykowany program Pamir. DziÄ™ki jego obliczeniom oraz zautomatyzowanej produkcji wiÄ…zarów dachowych w specjalistycznym zakÅ‚adzie, oszczÄ™dnoÅ›ci materiaÅ‚u wynoszÄ… od 20% do nawet 40%. Na plac budowy przyjeżdżajÄ… gotowe elementy, wiÄ™c nie powstajÄ… tam odpady. Sumarycznie jest to mniej obciążajÄ…ce zarówno dla klienta, jak i Å›rodowiska.
Prefabrykacja to nowy standard w budownictwie.
FAKT: Obecnie nikt nie wyobraża sobie, by drzwi czy okna powstawały od podstaw na placu budowy. Podobne trendy obejmują coraz szerszy wachlarz innych procesów w budownictwie. Więźba dachowa nie jest wyjątkiem. Prefabrykacja wiązarów dachowych niesie ze sobą wiele zalet, które już dawno zostały docenione w krajach Zachodu, a i w Polsce stają się obowiązującym standardem.