2020-09-17

Drewniana więźba dachowa - najczęstsze błędy w czasie budowy i jak ich uniknąć

Drewno ze względu na doskonały stosunek ceny do jakości pozostaje najpopularniejszym materiałem konstrukcyjnym więźby dachowej. Jednak drewno drewnu nierówne i błędne decyzje podjęte na etapie budowy mogą nas wiele kosztować. A w najgorszym wypadku – trzeba będzie się liczyć z koniecznością naprawiania całej więźby, co jest trudnym zadaniem.

Błędy mogą się pojawić już na etapie projektu. Na dach działa wiele różnych obciążeń: ciężar własny, pokrycia dachowego, warstw ocieplenia i wykończenia, wreszcie warunki atmosferyczne, jak wiatr czy śnieg. Ze względu na zmiany klimatu, te ostatnie siły dochodzą czasem niespodziewanie do ekstremalnych, trudnych do przewidzenia wartości. Wszystko to powinno zostać uwzględnione na etapie projektu z dodatkowym zapasem. Obliczenia muszą być bardzo dokładne, dlatego najlepiej wykonywać je w dedykowanym programie, jak program PAMIR, który wykorzystywany jest w technologii prefabrykacji wiązarów dachowych MiTek.

Kolejnym wrażliwym punktem budowy jest dobór materiałów. Drewno, które musi wytrzymać siły, jakie działają na dach, powinno być odpowiedniej jakości i klasy. Firma PRODREW stosuje klasę wytrzymałości drewna minimum C24. Do tego jest ono suszone komorowo i impregnowane, dzięki czemu uzyskuje doskonałe parametry wytrzymałości oraz odporności ogniowej i na czynniki biologiczne.

Dla całej konstrukcji więźby dachowej bardzo istotne są też połączenia poszczególnych elementów. Muszą być odpowiednio dopasowane, a łączniki muszą znieść duże naprężenia. Prefabrykacja wiązarów dachowych eliminuje oba problemy. Wykonanie elementów konstrukcji w zakładzie ciesielskim, gdzie maszyny sterowane są komputerowo na podstawie obliczeń wykonanych w programie Pamir sprawia, że dopasowanie jest idealne i powtarzalne dla wszystkich części. Następnie łączone są trwale za pomocą płytek kolczastych, które eliminują zjawisko koncentracji naprężeń.

Całość procesu prefabrykacji wiązarów dachowych przebiega pod ścisłą kontrolą i z użyciem technologii, które podnoszą jakość wykonania więźby dachowej na nowy poziom, a także eliminują potencjalny błąd ludzki. Jest to więc najlepszy wybór, który zagwarantuje bezpieczne i solidne wykonanie dachu.

PRODREW DACHY I DOMY

MASZ PYTANIA?
CHĘTNIE NA NIE ODPOWIEMY

ZADZWOŃ DO NAS

+48 661 259 588

LUB SKORZYSTAJ Z FORMULARZA

FORMULARZ KONTAKTOWY
Wszelkie prawa zastrzeżone © PRODREW 2022