2020-06-24

Płytki kolczaste w technologii MiTek

Ponieważ budownictwo prefabrykowane, w tym prefabrykacja wiązarów dachowych, cieszy się coraz większą popularnością, warto powiedzieć kilka słów o jednym z elementów, który przyczynił się do sukcesu tej technologii.

Mowa o płytkach kolczastych, czyli łącznikach, które stosuje się w konstrukcjach drewnianych do scalania kilku drewnianych elementów. Jest to blacha stalowa, ocynkowana lub nierdzewna z wytłoczonymi kolcami (dlatego nazywana bywa również płytką kolczatkową, wielokolcową albo gwoździową). Łączy ona trwale elementy konstrukcji poprzez wciśnięcie jej w drewno za pomocą pras o wielotonowym nacisku. Z powodzeniem zastępuje inne materiały spajające, jak klej czy gwoździe, dzięki czemu eliminuje zjawisko koncentracji naprężeń, do jakich dochodzi podczas ich wykorzystania.

Płytki kolczaste zostały wynalezione już w latach 50 ubiegłego wieku, a następnie z czasem udoskonalane. Prowadzi się wiele badań i testów, które dowodzą licznych zalet tego typu łączników. Do najważniejszych należy duża siła połączeń o niezmiennej i przewidywanej wytrzymałości. Dodatkowo, w technologii MiTek płytki kolczaste mogły osiągnąć pełnię swoich możliwości. Działając w specyficzny sposób, równomiernie przejmują obciążenia z jednego elementu i przenoszą je poprzez łącznik na stykający się z nim drugi element.

Płytki kolczaste można z powodzeniem wykorzystywać w więźbach dachowych domów, ale też większych obiektów, jak obiekty handlowe, przemysłowe, rolnicze i sportowe, ponieważ umożliwiają dowolne kształtowanie połaci dachowej.

Przede wszystkim zaś płytki kolczaste umożliwiają dostarczenie na plac budowy kompletnych wiązarów, wyprodukowanych uprzednio w zakładzie, a następnie ich błyskawiczny montaż. Uzyskane wymiary są dokładne i powtarzalne, co gwarantuje znak jakości technologii MiTek. Efekt końcowy to bezpieczny i wytrzymały dach, który znacząco poprawia parametry całej konstrukcji budynku.

PRODREW DACHY I DOMY

MASZ PYTANIA?
CHĘTNIE NA NIE ODPOWIEMY

ZADZWOŃ DO NAS

+48 661 259 588

LUB SKORZYSTAJ Z FORMULARZA

FORMULARZ KONTAKTOWY
Wszelkie prawa zastrzeżone © PRODREW 2022