2020-06-08

Czemu prefabrykowane wiązary dachowe są tak uniwersalne?

Prefabrykowane wiązary dachowe sprawdzą się w konstrukcjach dachów budynków wszelkiego typu: od domów jednorodzinnych po duże obiekty o przeznaczeniu handlowym, magazynowym, rolniczym, przemysłowym czy sportowym.

Co jest „tajemnicą” ich sukcesu w budownictwie?

Drewno jako materiał konstrukcyjny cenione jest niemalże od zawsze, między innymi ze względu na bardzo dobry stosunek wytrzymałości do ciężaru własnego. Ponadto jest łatwo dostępne i tanie. Odpowiednio suszone i wysokiej klasy (drewno stosowane przez PRODREW jest suszone komorowo i posiada optymalną klasę C24) jest materiałem konstrukcyjnym doskonałej jakości.

Długo jednak napotykano na problem koncentracji naprężeń na łączeniach, co ograniczało możliwości zastosowania drewnianych konstrukcji dachowych w budownictwie. Rozwiązano go dzięki wykorzystaniu płytek kolczastych, które są łącznikami o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. Dzięki nim elementy drewniane z powodzeniem zastępują konstrukcje stalowe i żelbetowe.
W efekcie otrzymujemy lżejszą konstrukcję dachu, przy zachowaniu wysokiej odporności na oddziaływanie dużych sił. Płytki kolczaste umożliwiają także wykonanie kształtów nietypowych, nawet na dużych rozpiętościach.

Przewagą prefabrykowanych wiązarów dachowych jest także precyzja wykonania, dzięki zastosowaniu dedykowanego oprogramowania projektowego Pamir. Na podstawie wykonanych w nim obliczeń poszczególne elementy są docinane i łączone w gotowe wiązary. Od razu znany jest też koszt wykonania konstrukcji oraz wizualizacja efektu.

Nie bez znaczenia jest też ogromna oszczędność czasu, gdyż montaż gotowych elementów przez doświadczoną ekipę przebiega błyskawicznie. Bez zbędnych odpadów na placu budowy i bez konieczności liczenia się z warunkami atmosferycznymi.
Wszystko to sprawia, że popularność rozwiązania, jakim są prefabrykowane wiązary dachowe szybko rośnie i podobnie jak w przypadku innych prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, zaczyna wyznaczać obowiązujące standardy.

PRODREW DACHY I DOMY

MASZ PYTANIA?
CHĘTNIE NA NIE ODPOWIEMY

ZADZWOŃ DO NAS

+48 661 259 588

LUB SKORZYSTAJ Z FORMULARZA

FORMULARZ KONTAKTOWY
Wszelkie prawa zastrzeżone © PRODREW 2022